Hogyan válasszunk LED lámpát?
LED technológia a világításban
Az első LED (light emitting diode, azaz fénykibocsátó dióda), ami az emberi szem számára látható fényt volt képes kibocsátani, 1962-ben készült el. A folyamatos üzemre alkalmas LED izzók gyártását a Philips Lumiled kezdte meg 1999-ben.
Miben tér el a LED világítás a hagyományostól?
Alapvető különbség, hogy a hagyományos izzók váltakozó feszültséggel üzemelnek, míg a LED világítás egyenáramot használ. A speciális világításoknak ezért külön tápegységre van szükségük, de a háztartási használatban előforduló foglalatokkal (E27, E14, GU10 stb.) szerelt LED-es izzók már gyárilag tartalmazzák a szükséges egyenirányítót, így beszerelésük semmilyen átalakítást nem igényel.
Hogyan lehet spórolni a LED világítás segítségével?
A hagyományos izzókhoz képest a LED technológia számtalan előnnyel rendelkezik. A legtöbb háztartás szempontjából a legfontosabb tényezők a fogyasztás és a fényerősség. A fogyasztást a W (watt) száma adja meg, míg a fényerősséget a lm (azaz lumen) mértékegységével mérik. Minél nagyobb a szám, annál nagyobb a fogyasztás (watt esetén), illetve annál nagyobb a fény erőssége (lumen).
Míg egy hagyományos, wolfram szálas „hatvanas izzó" 60 W teljesítményt vesz fel az elektromos hálózatból és így bocsát ki körülbelül 800 lumen fényáramot, addig egy Osram Filament ledes izzó 7 W fogyasztás mellett képes 806 lument szolgáltatni. A számottevő különbség már a cserét követő villanyszámlán jelentkezni fog, hiszen az előbbi példa alapján a hagyományos, elavult izzók kiváltásával 88%-kal csökkenthetjük az áramfelhasználást! Érdemes átszámolni, hogy egy háztartásban hány helyen világítanak még a régi fényforrások, és ezek mekkora többletkiadást jelentenek!