Melyik kés mire való?
Nagy általánosságban két csoportra osztjuk a késeket, sima és recés élűre. Az köztudott, hogy a sima élű késekkel tökéletesen tudunk hámozni, szeletelni, magyarán nem károsítjuk a rostokat. Ugyanakkor a recés kések a kemény, kéreggel rendelkező és puha belsejű élelmiszerek vágására a legjobbak. De akkor miért van ennyi késfajta? Milyen késekre lehet szükségem?
SZAKÁCSKÉS
Kezdjük a legfontosabbal, a szakácskéssel. Azért is olyan népszerű, mert nagyon sokoldalú késről van szó. Pengéje elég vastag és olyan ívvel rendelkezik, hogy a vágódeszkával mindig érintkezzen, így nem kell emelgetnünk vágás közben. Leggyakrabban friss zöldségek és fűszernövények aprítására használjuk, de húsok szeleteléséhez is használhatjuk.
SANTOKU KÉS
Sokan a szakácskés alternatívájaként használják. Annyi előnye van vele szemben, hogy az elején van egy görbület, ami meggátolja, hogy az étel ráragadjon a késre, amiről tudjuk, hogy igen bosszantó tud lenni.
FILÉZŐ KÉS
A filéző kés az, amit a mindennapokban csak "kis kés" néven emlegetünk és általánosságban mindenre ezt használjuk, amire nem kell a "nagy kést" használni. Vékony a pengéje, kicsi, hegyes, így könnyen használhatjuk filézésre, hús és zöldség szeletelésre is.
LAZACVÁGÓ KÉS
Elég hosszú, hogy a nagyobb halakkal is elbánjunk, nagyon vékony és kellőképpen hajlékony a pengéje, éle pedig rovátkázott. Amennyiben gyakran fogyaszt halat, ez a kés elengedhetetlen otthonába, ugyanis rettentően meggyorsítja a konyhai előkészületeket.
STEAK KÉS
Néhány háztartásban aktívan helyettesíti a hagyományos étkezőkéseket. Rendkívül éles és félig sima, félig pedig recés, így a legtöbb étellel gond nélkül elbír, különösen sült húsokhoz ajánlott.