Milyen gyerekülések léteznek, és melyek ezek előnyei és hátrányai?
0 csoport (0-10 kg) és 0+ csoport (0-13 kg): Babahordozó. Mindig menetiránynak háttal kötjük be. A kisgyerekek ezekben az ülésekben nagyon nagy biztonságban vannak, ezért ezeket az üléseket csak akkor cseréljük, ha a gyermek feje már a hordozó tetején túl ér.
I csoport (9-18kg): Ebben a kategóriában 2 fajta gyerekülést különböztetünk meg. Az egyik 5 pontos biztonsági övvel rögzíti a gyereket, míg a másik a gépjármű saját biztonsági övével egy védőpajzson keresztül. A védőpajzsos ülés előnye, hogy egy frontális ütközés esetén a gyerek valamivel kevesebb terhelést kap. Viszont az 5 pontos biztonsági övvel ellátott modellek esetén a gyerekek kényelmesebben alszanak, és kevésbé izzadnak. Néhány gyerekülést még menetiránynak háttal is be lehet kötni. Ez esetben a bekötés drágább, viszont pl. egy frontális ütközés esetén valamivel kevesebb károsodás érheti a gyermeket. Fontos: az 5 pontos biztonsági övek esetén az övet mindig meglehetősen feszesre kell húzni, ez akadályozza meg, hogy csúcsterhelés léphessen fel. Az ülést is a legfeszesebb módon kössük be a gépjárműbe!
II csoport (15-25 kg) és III csoport (22-36 kg): Majdnem minden esetben a gépjármű hárompontos biztonsági övét használjuk a bekötésnél. Mindenképpen figyeljünk arra, hogy ez is feszes legyen, és az övfeszítő-automata megfelelően működjön. Ezeket az üléseket a gyermek kb. 4 éves korától ajánljuk. Az ülésmagasítók oldalirányú ütközéskor nem nyújtanak megfelelő védelmet!
Autós gyerekülés kiválasztása
Az autós gyereküléseknek szigorú biztonsági előírásoknak kell eleget tenniük, és általában a címkéjükön is fel van tüntetve, milyen szabványnak felelnek meg. A narancssárga címke, az "E", valamint az "R129" és "R44" jelzések azt igazolják, hogy az ülés megfelel az Európai Unió vagy az ENSZ szabályozásának.